«Τρικυμία» η Ρεάλ, έχασε 3-1 από την Τότεναμ «Τρικυμία» η Ρεάλ, έχασε 3-1 από την Τότεναμ
Η Πρωταθλήτρια ευρώπης έχασε με 3-1 από την Τότεναμ στο Λονδίνο και σφράγισε την πρόκριση της στην επόμενη φάση του θεσμού. Μόλις στο 3ο... «Τρικυμία» η Ρεάλ, έχασε 3-1 από την Τότεναμ

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Ίσκο έκανε το σουτ με τον Γιορίς να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Ακολούθησε ένα διάστημα πίεσης της Τότεναμ με τον Κασίγια όμως να κάνει σωστές εξόδους και να χαλάει τις μπαλιές της. Στο 27′ όμως ήρθε το γκολ για την αγγλική ομάδα.

Ο Τριπιέ (από θέση οφσάιντ) έκοψε μέσα στην περιοχή και ο Άλι με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Κριστιάνο στο 32′ έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά μόλις άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά ο Κέιν δοκίμασε το πόδι του με τον Κασίγια να μπλοκάρει. Στο 41′ ο Άγγλος φορ βγήκε τετ α τετ με τον γκολκίπερ της Ρεάλ και δεν κατάφερε να τον πλασάρει.

Νωρίς στην επανάληψη (56′) ήρθε το 2-0 για την ομάδα του Ποτσετσίνο με σκόρερ για μια ακόμα φορά τον Άλι που σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Ράμος και κατέληξε στα δίχτυα. Η Ρεάλ στο 62′ είχε τεράστια ευκαιρία με τον κεντρικό της αμυντικό που δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά. Τρία λεπτά μετά ο Κέιν έκοψε για τον Έρικσεν και αυτός με πλασέ έγραψε το 3-0. Η Ρεάλ μείωσε στο 80′ με κοντινό σουτ του Κριστιάνο.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Τριπιέ, Αλντερβάιρελντ (24’Σισοκό), Ντέιβις, Γουίνκς, Βερτόνχεν, Σάντσες, Ντάιερ, Άλι, Έρικσεν, Κέιν.

ΡΕΑΛ:Κασίγια, Ράμος, ΑσράφΧακίμι, Νάτσο, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Μόντριτς (81’Τέο), Κρόος, Ίσκο (73’Aσένσιο), Ρονάλντο, Μπενζεμά (73’Μαγιοράλ).