Σαρωτική η Ρεάλ, «διέλυσε» με 6-0 το ΑΠΟΕΛ Σαρωτική η Ρεάλ, «διέλυσε» με 6-0 το ΑΠΟΕΛ
Η Ρεάλ Μαδρίτης θυμήθηκε μετά από πολύ καιρό τον καλό της εαυτό και πραγματοποίησε την καλύτερή της φετινή εμφάνιση συντρίβοντας με το εμφατικό 6-0... Σαρωτική η Ρεάλ, «διέλυσε» με 6-0 το ΑΠΟΕΛ

Η Ρεάλ Μαδρίτης θυμήθηκε μετά από πολύ καιρό τον καλό της εαυτό και πραγματοποίησε την καλύτερή της φετινή εμφάνιση συντρίβοντας με το εμφατικό 6-0 το ΑΠΟΕΛ στη Κύπρο.

Πάντως η ομάδα του Ζιντάν θα παραμείνει δεύτερη καθώς η Τότεναμ καπάρωσε την πρώτη θέση.

Oι Μαδριλένοι απείλησαν μόλις στο 2ο λεπτό με σουτ του Κριστιάνο που έβγαλε δύσκολα ο Νουαθέτ. Το ΑΠΟΕΛ απάντησε πέντε λεπτά μετά με σουτ του Μοράις που έδιωξε ο Κασίγια. Στο 2’1 ο Κριστιάνο εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια και λίγο μετά ήρθε το γκολ.

Ο Βινίσιους έδιωξε πάνω στον Μόντριτς και αυτό με μονοκόμματο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το 0-2 ήρθε στο 39′ όταν ο Κρόος έκανε την κάθετη μπαλιά και ο Μπενζεμά με ωραίο πλασέ νίκησε τον Ναουθέτ. Μόλις δύο λεπτά μετά η Ρεάλ εκτέλεσε κόρνερ και ο Νάτσο από κοντά έκανε το 0-3. Το ΑΠΟΕΛ είχε καταρρεύσει και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου Κριστάνο και Μπενζεμά συνδυάστηκαν εκπληκτικά με τον Γάλλο να πλασάρει σε κενό τέρμα για το 0-4.

Στην επανάληψη μόλις στο 49′ ήρθε το πέμπτο γκολ με κεφαλιά του Κριστιάνο. Πέντε λεπτά μετά ο Πορτογάλος χτύπησε εκ νέου γράφοντας το 0-6 όταν πήρε το… ριμπάουντ από επέμβαση του Ναουθέτ σε πλασέ του Μπενζεμά. Στο 71′ ο Ασένσιο έκανε το σουτ με τον γκολκίπερ του ΑΠΟΕΛ να διώχνει σε κόρνερ ενώ στο 82′ ο Μαγιοράλ έχασε μεγάλη ευκαιρία.

ΑΠΟΕΛ: Ναουθέτ Πέρεθ, Λάγο, Καρλάο, Ρουέδα, Ποτέ, Ζαχίντ, Βινίσιους (59’Φαρίας), Σαλάι (60’Εφραίμ), Μοράις (66’Εμπεσίλιο), Βούρος, Αλωνεύτης

ΡΕΑΛ: Κασίγια, Καρβαχάλ, Βαράν, Νάτσο, Μαρσέλο (58’Τέο), Κρόος (58’Θεμπάγιος), Μόντιτς, Ασένσιο, Λούκας Βάσκεθ, Μπενζεμά (64’Μαγιοράλ), Ρονάλντο