Ήττα της Ρεάλ από Μπαρτσελόνα και «αντίο» Πρωτάθλημα Ήττα της Ρεάλ από Μπαρτσελόνα και «αντίο» Πρωτάθλημα
Τις λίγες ελπίδες που διατηρούσε η Ρεάλ Μαδρίτης, τις απώλεσε στο Μπερναμπέου, όπου για την 17η αγωνιστική του Ισπανικού Πρωταθλήματος, έχασε 3-0 από την... Ήττα της Ρεάλ από Μπαρτσελόνα και «αντίο» Πρωτάθλημα

Τις λίγες ελπίδες που διατηρούσε η Ρεάλ Μαδρίτης, τις απώλεσε στο Μπερναμπέου, όπου για την 17η αγωνιστική του Ισπανικού Πρωταθλήματος, έχασε 3-0 από την Μπαρτσελόνα και έμεινε πίσω με 14 βαθμούς από τους «μπλαουγκράνα».

Oι Μαδριλένοι σκόραραν μόλις στο 2ο λεπτό με τον Κριστιάνο αλλά το σημαιάκι είχε σηκωθεί για οφσάιντ. Στο 11′ ο Κρόος έκοψε την μπάλα για τον Κριστιάνο που από ιδανική θέση βρήκε αέρα και σπατάλησε μοναδική ευκαιρία. Η Μπαρτσελόνα είχε επιλέξει να παίξει αμυντικά και έτσι το παιχνίδι δεν ήταν καλό.

Στο 30′ όμως ο Μέσι έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Παουλίνιο που έκανε το σουτ το οποίο έβγαλε εκπληκτικά ο Νάβας. Λίγο μετά ο Κριστιάνο επιχείρησε να εκτελέσει από πλάγια θέση με τον Τερ Στέγκεν να διώχνει με το πόδι. Στο 37′ οι «μπλουγκράνα» έκρυψαν την μπάλα με τον Παουλίνιο να πιάνει την κεφαλιά και τον Νάβας να διώχνει σε κόρνερ. Πέντε λεπτά μετά ο Μαρσέλο έκανε τη σέντρα και ο Μπενζεμά, με το κεφάλι, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στην επανάληψη η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα και στο 53′ είχε ευκαιρία με τον Σουάρες που πλάσαρε αδύναμα με τον Νάβας να μπλοκάρει. Δύο λεπτά μετά οι Καταλανοί συνδυάστηκαν μαγικά με τον Σουάρες τελικά να εκτελεί από κοντά και να γράφει το 0-1. Στο 58′ ο Μέσι έκανε την κούρσα και έκοψε για τον Ουρουγουανό που αντί να κόψει μέσα στην περιοχή εκτέλεσε από πλάγια θέση και έστειλε την μπάλα άουτ. Δύο λεπτά μετά ο Ράμος χτύπησε από πίσω τον Σουάρες και τη γλίτωσε με κίτρινη.

Στο 64′ το ματς μας χάρισε μια από τις εντυπωσιακότερες φάσεις του ματς. Ο Νάβας νίκησε σε τετ α τετ τον Σουάρες, στην επαναφορά ο Μέσι έδωσε στον Ουρουγουανό που έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ο Μέσι εκτέλεσε και ο Καρβαχάλ έκοψε την μπάλα πάνω στη γραμμή με το χέρι. Αποβολή και πέναλτι με τον Μέσι να γράφει το 0-2 και να το πανηγυρίζει έξαλλα.

Στο 70στό λεπτό ο Μέσι κινήθηκε ωραία μέσα στην περιοχή αλλά πλάσαρε πάνω στον Νάβας. Οκτώ λεπτά μετά ο Μαρσέλο έκοψε για τον Μπέιλ ο οποίος εξ επαφής δεν κατάφερε να νικήσει τον Τερ Στέγκεν. Λίγο μετά ήταν ο Ουαλός που δοκίμασε τον Γερμανό με μακρινό οσυτ. Στο 80′ ο Σεμέντο βγήκε απέναντι στον Νάβας αλλά δεν κατάφερε να τον πλασάρει.

Το ματς είχε πάρει φωτιά και στο 82′ η Ρεάλ είχε ευκαιρία με τον Σέρχιο Ράμος. Ο Μέσι στο 87′ έπιασε το σουτ στην κίνηση αλλά ο Νάβας μπλόκαρε ενώ στο 90′ ο Γκόμες από ιδανική θέση πλάσαρε άουτ. Στις καθυστερήσεις όμως ο Μέσι άδειασε τον Μαρσέλο και έκοψε για τον Βιδάλ που έγραψε το 0-3.

ΡΕΑΛ Μ: Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Μόντριτς, Καζεμίρο (72’Μπέιλ), Κρόος, Κόβατσιτς (72’Ασένσιο), Κριστιάνο, Μπενζεμά (66’Νάτσο).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο (91’Βιδάλ), Πικέ, Φερμάελεν, Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Παουλίνιο (84’Αντρέ Γκόμες), Ινιέστα (76’Σεμέντο), Μέσι, Σουάρες.